Bankalar Konut Kredisini Düşürdü!

Konut kredi faiz oranları % 0,98’e düştü. Kampanya kapsamında 250 bin TL kullanıldığında 181 bin TL cepte kalıyor. Peki bu dev kampanyaya hangi bankalar dahil oldu?

Bankalar, yüksek faiz oranları nedeni ile neredeyse bi ev parası kadar faiz ödemek zorunda kalan vatandaşın sesine kulak verdi. Ziraat Bankası öncülüğünde yeni bir kampanya başladı. Kampanya kapsamında yüzde 2 bandında seyreden faiz oranı % 0,98’e indi. Şu an kampanyaya 5 banka dahil olmuş durumda. Sektör temsilcileri atılan bu adımın konut satışlarını artıracağını söylüyor. 

1- Ziraat Bankası

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranını % 1,78’e düşürdü. Ziraat Bankası ile çalışan inşaat firmalarından konut alımlarında faiz % 0,98 olacak. 120 aya kadar vade ile 500 bin liraya kadar kredi verilecek.

Ziraat Bankası’nın açıklaması şu şekildeydi; “Uygulama kapsamına hali hazırda Bankamızla aktif olarak kredili çalışmakta olan konut üreticileri alınmış olup, bu firmalardan konut satın alacak müşterilerimize aylık % 0,98 faiz oranı ve 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin TL’ye kadar konut kredisi kullanma imkanı sunulacaktır”

2- VakıfBank

0,98 kampanyasına dahil olan VakıfBank kampanyaya dâhil olan firmaların da katkısıyla aylık % 0,98 faiz oranından 120 ay vadede 500 bin TL ye kadar SarıPanjur Konut Kredisi kullandıracak.

VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı M. Lütfü Çelebi faiz indirimi ile ilgili şunları söyledi; “Müşterilerini yakından takip eden bir banka olarak, onların ihtiyaçlarına ve taleplerine uygun çözümler üretiyoruz. Bu kapsamda sunduğumuz konut kredisi kampanyalarımızla ev sahibi olmayı isteyen müşterilerimizin hayallerini gerçeğe dönüştürüyoruz. Bu kampanya ile ayrıca konut sektörünün lokomotif olma özelliği de harekete geçirilerek 200’den fazla iş koluna da önemli katkı sağlayacağız. Önümüzdeki dönemde de her sektörde olduğu gibi konut sektöründe de farklı kampanya ve fırsatlarla müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeye devam edeceğiz”

3- Halkbank

Halkbank da konut kredi faiz oranını % 0,98’e çekti. Banka, müşterisi olan firmalardan konut alacaklara yüzde 0,98 faiz oranı ile kredi kullandıracak.

Halkbank’tan yapılan açıklama şu şekildeydi; “Halkbank’ın aktif olarak kredili çalışmakta olduğu firmalarla işbirliği içinde sunduğu konut kredisi kapsamında, aylık yüzde 1,78 olarak belirlenen faiz oranlarında konut kredisi kullanıcılarının % 0,98’i aşan faiz maliyetlerini anlaşmalı firmalar üstlenecek.”

4- İş Bankası

İş Bankası da kampanyaya dahil oldu ve faizi % 0,98’e çekti. Anlaşmalı konut projelerinden yapılacak kredi kullanımlarında faiz oranı aylık % 1,78’e inerken, kampanyaya dahil olan müteahhitler tarafından verilecek destek ile bu oran müşteriye % 0,98 olarak yansıtılacak.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, İş Bankası’nın faiz indirimi şu sözlerle değerlendirdi; “Ülkemizin içinde bulunduğu ve güç birliği gerektiren böyle dönemlerde büyük kurumların sorumluluk üstlenmesi ve elini taşın altına koyarak zorlukları paylaşması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim kurum olarak konut kredisi kampanyasına dahil olmamız da bu yöndeki yaklaşımımızın bir yansıması.” 

5- Vakıf Katılım

Vakıf Katılım’dan konut finansmanında 120 aya kadar olan vadelerde kar oranını aylık % 0.98 seviyesine çekti.

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş şunları söyledi; “Hem bireysel hem de kurumsal müşterilerimize en uygun maliyetle finansman desteği sağlama vizyonu ile çalışmalarımıza yön verdik. Şimdi de gerek uygun maliyetlerle ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize destek vermek gerekse konut stokunu eriterek ülke ekonomimizin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektörüne can vermek amacıyla, halihazırda müşterimiz olan ya da kurumumuzla aktif (kredili) olarak çalışan konut üreticisi firmalarından alınacak konutlar için konut finansmanı kar oranımızı 0.98 seviyesine çektik.

Yapılan kampanyada konut finansmanı kar oranını aylık yüzde 1,78 olarak belirledik. Bizlerle aktif (kredili) olarak çalışmakta olan konut üreticisi firmaları da kampanyamız kapsamında sorumluluk alarak maliyetin bir kısmını üstlenecek ve bu sayede oran müşterilerimize yüzde 0,98 olarak yansıyacaktır.”

Yüzde 0,98 faizli konut kredisinde ödemeler nasıl oluyor?

Bankaların % 0.98 kampanyası kapsamında 120 ay vadeli 500 bin TL tutarda konut kredisi kullanıldığında; kredinin vade sonunda toplam geri ödeme miktarı 852 bin 400 TL oluyor. Aylık ödenecek miktarsa 7 bin 100 TL oluyor.

Yine 120 ay vadeli 300 bin TL tutarda konut kredisi kullanıldığında kredinin toplam geri ödemesi 511 bin 400 TL oluyor. 300 bin TL’lik kredinin aylık ödemesi ise 4 bin 260 TL oluyor.

Elde edilen kar ne?

Anlaşmalı bankalardan 0,98 faiz oranı ile 250 bin TL’lik 120 ay vadeli konut kredisi kullanıldığında aylık ödenecek bedel 3 bin 350 TL olurken, kredinin toplam geri ödemesi 426 bin TL oluyor.

Ancak kampanya dışındaki projelerden ev alındığında yüzde 1,78 faiz oranları ile 250 bin TL’lik 120 ay vadeli konut kredisi kullanıldığında, aylık ödemesi 5 bin 60 TL oluyor ve kredinin toplam geri ödeme miktarı 607 bin TL’ye denk geliyor.

Böylece kampanyalı projelerden 250 bin TL’lik kredi kullanılması durumunda toplamda 181 bin TL cepte kalıyor. 

İpotekli konut satışları dipte

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım Konut Satış İstatistikleri’ne göre; Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Kasım 2018’de bir önceki yılın aynı ayına göre % 85,7 oranında düştü. Kasım’da toplam 5 bin 324 adet ipotekli konut satıldı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı % 5,9. İpotekli konut satışlarının dibi görmesinin nedeni, yüksek faizler. Bankların başlattığı yeni kampanya ile Aralık ayında konut satışlarının artması bekleniyor. 

 

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın