Müteahhitler De Artık İhracatçı Sayılmak İstiyor!

Yabancıya satışını artıran ve sık sık yurt dışı fuarlara katılan müteahhitler artık ‘ihracatçı’ sayılmak istiyor. Hükümetin konu üzerinde çalıştığını belirten müteahhitler, yabancıya yapılan satışla cari açığı kapatacak güce erişeceklerini belirtiyorlar.

Milliyet’ten Duygu Erdoğan’ın haberine göre geçtiğimiz günlerde yapı müteahhitlerini sınıflandıran yönetmeliğin yayınlanmasıyla birlikte gayrimenkul sektöründe yeni bir döneme giriş yapıldı.  Yetkinlik ve mali yapı anlamında 9 sınıfa ayrılan müteahhitler, ayrıştırma ile ‘itibarlarını’ yeniden kazandıklarını, bu sayede başta yabancıya satış anlamında kapsamlı çalışmalar yapacaklarını ifade etti. 

Son yıllarda yabancıya satışını artırdıklarını ve ülke tanıtımı için yurt dışı fuarlarda sık sık boy gösterdiklerini hatırlatan müteahhitler, artık ‘ihracatçı’ sayılmak istiyor. Bu kapsamda ilgili bakanlıkların kapısını çalan müteahhitler, aldıkları olumlu dönüşlerin yakın zamanda somut adımlara dönüşmesini talep ediyorlar. Müteahhitler, ekonomiye 2018’de yaklaşık 6 milyar dolar kazandırdıklarını, ihracatçı desteklerini almaları durumunda bu rakamı 3 ve 5 yıllık periyotta 25 milyar dolara, ardından ise cari açığı kapatacak konuma getirebileceklerine dikkat çekiyor. 

Geçen yıl yabancılara konut satışı 2017 yıl sonuna göre yüzde 78.4 artarak 39 bin 663’e ulaştı. Bu sayı 2017 yılında 22 bin 234 adet olmuştu.

Fuar desteği bekleniyor

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, daha önce Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la görüşmeler yaptıklarını hatırlatırken, son olarak Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a taleplerini ilettiklerini söyledi. Bu kapsamda yabancıya ve gurbetçiye satış yaparak döviz girdisi kazandıran hizmetlerle ihracatçı sayılmak istediklerini anlatan Elmas, “Aynı haklara tabi olup yurt dışındaki tanıtımlarımızda ihracatçılarımız gibi desteklenmek ve Eximbank’tan yararlanmak istiyoruz. Bunu elbette tek taraflı istemiyoruz. Bizler bu anlamda çalışmalarımızı kat be kat artırıp ekonomiye olan desteğimizi de en üst seviyeye çıkarmak istiyoruz. 2018’de yabancıya 6 milyar dolara yakın satış yaptık. Tüm mekanizmalar doğru işler ise, 2019’da 10 milyar dolara rahatlıkla ulaşırız” diye açıklama yaptı. 

Son dönemde sektörün yurt dışında tanıtımı ve yurt dışında yaşayan Türkler ile yabancılara satışını artırmak için destek veren ‘Evim Türkiye’ Fuarını örnek gösteren Elmas, “Bu ciddi girişimler için hepimiz elimizi taşın altına koyuyoruz. Çok iyi bir başlangıç oldu ama bunun farklı pazarlarda devam ettirilip, firmaların sürdürülebilir katılımına katkı verilmeli. Görüşmelerimiz neticesinde olumlu dönüşler alıyoruz. Hükümetimizin somut adımını bekliyoruz” dedi. 

 

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp chat