Son Gün 12 Ekim!

Gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama sözleşmelerinde, sözleşme bedeli ve diğer ödeme yükümlülüklerinin TL’ye dönüştürülmesi için son başvuru tarihi 12 Ekim.

13 Eylül 2018’de Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara göre, gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmeleri sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri TL üzerinden yapılacak. Döviz üzerinden yapılmış olan sözleşmeler ise Türk Lirasına çevrilecek.  Yetkililer son başvuru tarihinin 12 Ekim olduğunu belirterek mükellefleri uyardı.

Anlaşma Önemli

Eski sözleşmelerin 12 Ekim’e kadar TL’ye çevrilmesinin zorunlu olduğunu hatırlatan Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Serdar Özbek, “Eğer hala ayakta olan, uygulanmakta olan sözleşmeler ise bunların döviz üzerinden olan para birimlerini Türk Lirası’na (TL) çevireceğiz. TL’ye çevirirken hangi tarihteki kur üzerinden çevrileceği kararnamede yazılı değil. İşte bu aşamada her iki tarafında bir uzlaşma sağlaması gerekiyor. Tabii ki menfaat dengesine göre bu tarih önemli. Çünkü sözleşmenin yapıldığı tarihte kur düşüktü. Ama bugün itibariyle kuru dikkate alırsak döviz kuru yükselmiş olduğu için taraflardan birinin lehine olan konu diğerinin aleyhine olabilir. Bu noktada bir uzlaşma gerekiyor. Eğer taraflar aralarında anlaşabiliyor ise mesele yok. Aslında eski sözleşmelerin bir maddesi değiştirilse de yeni sözleşme yapılmış gibi başka maddelere de yer verilebilir” açıklamasında bulundu.

Damga vergisine dikkat

Damga vergisine dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyaran Dr. Özbek, “Bir damga vergisi çıkabilir. Şöyle ki yeni yapılan sözleşmemizde ya da değişiklikte döviz kurunu TL’ye çevirirken, sözleşmeyi ilk yaptığınız güne nazaran bir fark çıkarsa, yani sözleşmedeki bedel yükselirse mükelleflerin aradaki tutar için ilave damga vergisi ödemesi gerekiyor. Bunu unutmamakta fayda var” dedi.

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp chat