Bankalar arsa kredisi veriyor mu?

 

Bankalar ihtiyaç sahibi olan tüketicilere, ihtiyaç duydukları alanlara göre tüketici kredisi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi gibi başlıklar altında belirli faiz oranlarında çeşitli krediler vermektedirler.

Daha önceleri bankalar arsa kredisi verme yoluna pek gitmiyorlar ve arsa alıcıları eğer ellerinde nakit para yoksa bireysel kredi kullanma yoluyla arsa alıyorlardı. Bir süre önce bazı bankalar prensip değiştirerek arsa için de kredi verme seçeneği sunmaya başladılar arsa yatırımcılarına…

Geleceğe dair bir yatırım yapıp arsa almak istiyorsunuz ve birikmiş nakit paranız yok, bu sebepten de sürekli yatırım planlarınızı ertelemek zorunda kalıyorsanız, bu yazımız tam size göre…

Arsa kredisi kullanmak isteyen alıcı veya yatırımcılar iki farklı başlık altında kredi kullanabilmektedirler;

Eğer siz arsa kredisi kullanarak imarlı bir arsa almak istiyorsanız , banka arsaya ipotek koyarak arsa kredisi temin etmektedir.

Eğer siz imarsız bir arsa satın almak istiyorsanız üzerinize tapulu olan başka bir arsayı ipotek ettirerek arsa kredisi kullanabilirsiniz.

İpotekli Arsa Kredisi Nedir ? Hangi durumlarda İpotekli Arsa Kredisi çekilebilir?

Bankalar arsa kredisinin yanı sıra ipotekli arsa kredisi de vermektedir. İpotekli arsa kredisi almanın ilk şartı da, ipotek ettirebileceğiniz imarlı bir başka arsa sahibi olmanız gerekmektedir. Kredi kullanan yatırımcı geri ödeme yapamazsa banka ipotekli arsaya el koyar.

Hangi Bankalar Arsa Kredisi Veriyor ?

Bazı bankalar arsa almak isteyen fakat bunun için yeterli nakit parası veya sermayesi olmayan kişilere arsa kredisi vermektedir.

TEB, Albaraka Türk, Ziraat Bankası, İş Bankası gibi bankalar arsa kredisi vermekte. Arsa kredisinin yanı sıra ipotekli arsa kredisi de verilmekte bankalar tarafından…

Arsa Kredisinin Şartları Nelerdir ?

Arsa kredisi alabilmenin ilk şartı satın alınacak olan arsanın imarlı olmasıdır. Eğer imarsız bir arsa satın almak istiyorsanız ve bunun için de arsa kredisi alma yoluna gidiyorsanız bunun da şartı ipotek ettirebileceğiniz bir gayrimenkul ( taşınmaz mal varlığı) sahibi olmanız gerekmektedir.

Arsa Kredisi Faiz Oranları

Kullanılacak kredi arsanın ekspertiz (expert) değerinin %50 veya %80’ine kadar olabilir. Şimdi hangi banka ne kadar faizle arsa kredisi veriyor bir göz atalım;

İş Bankası Arsa Kredisi

Belkide bir hobi bahçesi yapmaya karar verdiniz ve bunun için bir arsaya ihtiyacınız var, aynı zamanda da yeterli nakit paranız yok. Bunun için size en yakın bir İş Bankası Şubesine gidip expert değerinin %50’sine kadar kredi kullanabilirsiniz. Bunun için;

Başvurusu için Gerekli Temel Belgeler
(Başvuru sahibi ve kefiller için)​

• Başvuru Formu

• Nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi

• Gelir durumunuzu gösterir belge

• Tapu belgesinin fotokopisi

• İpotek tesis edilecek arsa üzerinde (ipotek, rehin,vs) bulunup bulunmadığını gösterir Tapu Dairesi yazısı

Banka gerek duyarsa ek belgeler isteyebilir. Maksimum taksit sayısı 60 ay olup, faiz oranı %2.70 dir.

100.000 TL. için örnek ödeme tablosu:

is-bankasi-arsa-kredisi Bankalar arsa kredisi veriyor mu?

 

 

TEB Arsa Kredisi ( Ev İpoteği)

 

 

Arsa alımı için sahip olduğunuz evi teminat göstererek, evin ekspertiz değerinin %60’ına kadar Arsa Kredisi kullanabilirsiniz.

 

Kullanmış olduğunuz kredinizin faizi, piyasadaki faiz oranı değişikliklerinden etkilenmez ve kredi vadesi boyunca sabit kalır. Arsa Krediniz’i 60 aya varan uzun vade avantajları ile kullanabilir ve taksitlerinizi rahat rahat ödeyebilirsiniz.

 

 

Örneğin; evinizin ekspertiz değeri 120.000 TL. ise bunun %60’ı 72.000 TL. dir. Yani alabileceğiniz arsa kredisi 70.000 TL. civarında olacaktır. Faiz oranı ise vade süresince sabit kalacaktır.

 

 

Gerekli Belgeler;

 

• Nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi

• Gelir durumunuzu gösterir belge

• Tapu belgesinin fotokopisi

 

 

Şekerbank Arsa Kredisi

Tam hayal ettiğiniz gibi bir arsa buldunuz ama finanse edemiyorsunuz. Hayallerinizi sakın ertelemeyin! Gerçek kişilerin, ticari nitelikte olmayan “arsa” alımlarının finansmanına yönelik olarak kullandırılır. TL olarak kullandırılır. Maksimum vade 120 aydır.

Teminat olarak kredilendirilen arsa imarlı ise ipotek alınabilir, satın alınan arsanın imarlı olmaması halinde teminata başka bir gayrimenkulün (imarlı arsa, konut, işyeri) ipoteği alınabilir.

Teminata alınan gayrimenkulün ekspertiz değerinin, % 50’sine kadar kredi kullandırılır.

Başvuru için gereken belgeler

 • Başvuru formu
 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
 • Kredi talebinde bulunan müşteri adına düzenlenmiş elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir hizmete ilişkin olan ve işlem tarihinden önceki 3 ay içinde düzenlenmiş fatura
 • Başvuru sahibine ait gelir belgesi
 • Bordro veya işyeri antetli kağıdına alınmış ve maaş üzerinde haciz olmadığını belirten gelir yazısı ve firma imza sirküleri
 • Varsa ek gelirleri ve mal varlığını gösterir belgeler (tapu, araç ruhsat fotokopisi, başka banka kredi kartı ekstresi, kira kontratı ve gayrimenkullere ait tapu fotokopisi v.b)
 • Satın almak istediğiniz gayrimenkulün tapu fotokopisi
 • Yapılacak inceleme sonrası bankanın ilave belge, teminat ve kefil talep etme hakkı saklıdır.

 

100.000 TL. için örnek ödeme tablosu:

sekerbank-arsa-kredisi Bankalar arsa kredisi veriyor mu?

Albaraka Türk Arsa Finansmanı

Albaraka Türk 1984’den bu yana hizmet veren bir katılım bankasıdır. İslami sermaye olduğundan faiz uygulaması yerine katılım payı adı altında hizmet vermektedir.

 • Albaraka Türk şubelerinin yer aldığı belediye sınırları içinde satın alacağınız imarlı arsalar için finansman desteği alabilirsiniz.
 • Ekspertiz değerinin %100’üne kadar TL olarak kullanabileceğiniz finansmanı 60 aya kadar vadelendirebilirsiniz

 

 

Ziraat Bank Arsa Kredisi;

Yatırımlarınızı arsa alarak değerlendirmek istiyorsanız, Arsa Kredimizi hemen alın; 60 aya kadar vade olanağı ile yatırımlarınızı yarına bırakmayın.​​

Özellikleri

 • 60 aya kadar vade imkânı bulunmaktadır.
 • Satın alacağınız arsanın ekspertiz değerinin en fazla %50’si kadar kredi kullanabilirsiniz
 • Alınacak olan arsa belediye sınırları içerisinde ve imarlı olmalıdır.
 • Krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilir. Şubelerimizce gerekli görülmesi hâlinde ek teminat istenebilir.
 • Kredi vadesi boyunca hayat sigortası yapılmaktadır.

Ziraat Bankası arsa kredisi aylık faiz oranı 49 aya kadar %1,52 olup 100.000 TL. örnek ödeme tablosu aşağıdaki gibidir. Kredi için istenen tahsis ücreti ise kredi toplam tutarının ‰ 5’ i kadardır.

 

ziraat-bankasi-arsa-kredisi-001 Bankalar arsa kredisi veriyor mu?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın