Trakya ve Güney Marmara Yatırımcıların Yeni Gözdesi

Yapılan araştırmalara göre “yatırımcılar son dönemde İstanbul’a yakın illerde arsa ve arazi yatırımlarını tercih ediyor. Köprüler arasında kalan iller yoğun talep alıyor.”

Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Kırklareli yükselen trend

Yapılan araştırmalara göre son dönemde proje satışlarındaki duraksama, konut kredisi faiz oranlarındaki yükseliş, gayrimenkul piyasasında da paranın seyrini değiştirdi. Yatırımcılar son dönemde yüksek amortisman süreleri nedeniyle barınma dışında yatırım ya da gelir amaçlı konut almaktan kaçındılar.

Yatırımcı son dönemde İstanbul’a yakın illerde arsa ve arazi yatırımlarını tercih ediyor. Köprüler arasında kalan illere yoğun talep alıyor. Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Kırklareli illeri bu dönem yatırımcıların yoğun çekim alanında.

Sıralamada Balıkesir ve Yalova’da Var

 Marmara Bölgesi’nin güney kısmında yer alan Yalova, Balıkesir ve Çanakkale İstanbul, Bursa ve İzmir gibi metropollere yakın olduğundan tercih sebebi. Osmangazi köprüsü sonrasında Yalova ve Balıkesir’de yatırım hareketliliği bulunmakta.

Yalova için 29 Mayıs tarihinde açıklanan 1/50.000 ölçekli planlar ile yatırımcı açısından avantajlar daha da netleşmiş oldu. Uzmanlar yeni organize sanayi ve konut alanları ile geleceğin yıldızı o bölgede Çiftlikköy olacağını vurguluyor.

 

Yatırım İçin Doğru Adreslerden Biri de Çanakkale

 1915 Çanakkale Köprüsü ile Asya ve Avrupa kıtalarını transit yollarla birbirine bağlayacak olması Çanakkale’nin yatırımcılar gözünde değerini artırıyor.

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir otoyol projesi, ulaşımı önemli ölçüde kolaylaştıracak. Çanakkale merkezde ve Biga’da yer alan Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) dışında, 50 bini aşan öğrenci sayısı ile de büyüme devam ediyor. Örneğin sadece Biga’da son 3 yılda konut fiyatları yüzde 106 artış gösterdi.

 

Tekirdağ’ın Tercih Sebebi Yatırım Alternatifliğinin Çok Olması

 Son dönemde Trakya bölgesinde özellikle Tekirdağ’ın gelişme gösterdi.

Tekirdağ, verimli toprakları ve 12 Organize Sanayi Bölgesi ve Avrupa Serbest Bölgesi ile ön planda. Ulaşım ve kaliteli iş gücü imkanları, hızla gelişen sınaî yatırımları, yüksek ölçekteki eğitim kurumları ve her geçen gün artan nüfusu yatırımcıları cezbediyor. Deniz limanlarını sanayi bölgelerine ve Avrupa’ya bağlayan demiryolu, Avrupa bağlantılı Hızlı Tren projesi, Kanal İstanbul projesine yakın konumu, otoban ve duble yolları ile cazip bir bölge. Süleymanpaşa, Çerkezköy, Kapaklı, Çorlu ve Büyük Yoncalı yatırımcıyı üzmeyecek bölgeler”

Kırklareli Cazip Bölge Olmaya Devam Ediyor

Kırklareli’nin, D100 karayolu üzerinde kümelenmiş sanayi bölgesi ile birçok sanayi firmasına ev sahipliği yapıyor.

Bölgede gıda, tekstil, plastik, ambalaj, metal işleme, döküm, çimento, cam gibi geniş bir sektör yelpazesi bulunuyor ve bölge göç almaya devam ediyor. Başta Çorlu ve Çerkezköy’e yakın olan Lüleburgaz olmak üzere Babaeski ve merkezde yatırımcılar için birçok fırsat bulunuyor. Bölge tarımsal üretim ve hayvancılık alanında gelişmeye devam ediyor.

 

Meydan Gayrimenkul’un yükselen trend olan olan Tekirdağ-Süleymanpaşa Barbaros’da bulunan arsa ve arazilerini incelemek için; Barbaros 1 Projesi

Kaynak: Hürriyet Emlak

 

 

 

 

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp chat