Emlak Bankası Yeniden Faaliyete Geçiyor

Geçtiğimiz gün Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı” tanıtım toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Emlak Bankası’nın yeniden faaliyete geçeceğini müjdeledi. Erdoğan, konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankasını tekrar faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları gerçekleştirdiklerini belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankasını tekrar faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları gerçekleştiriyoruz. İmar barışı kapsamında 13 milyon kayıtsız yapıyla ilgili işlemleri tamamlıyoruz” şeklinde konuştu.

Sektör temsilcilerinden Emlak Bankası açıklaması
Anadolu Ajansı’nın sektör temsilcilerinin görüşlerine yer verdiği haberde İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Temennimiz bankanın sektörü rahatlatacak ve önünü açacak yeniliklerle birlikte faaliyet göstermesi. Mesela banka sektöre destek vermek için gayrimenkul fonu oluşturabilir” dedi.

Firmaların, sektörün ihtiyacına göre konut, ofis veya dükkanını iyi bir indirimle banka fonuna satabilmesi gerektiğine dikkati çeken Durbakayım, konut üreticilerinin sahip olduğu gayrimenkulleri bu bankaya teminat olarak verip düşük maliyetli kredi kullanabilmesi gerektiğini vurguladı.

Kazanan Türk Ekonomisi Olacak

Babacan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Babacan, “Emlak Bankasının konut, arsa, gayrimenkul ağırlıklı olarak yeniden faaliyete geçmesi beklentilerimiz arasında yer alıyordu. Bu sayede çok sayıda nitelikli konutu Türkiye’ye kazandırarak hem sektördeki canlılığı diri tutmuş hem de ekonomimize sağladığımız katma değeri artırmış olacağız” diye konuştu.

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise, 100 Günlük Eylem Planı sayesinde Türkiye’nin daha güçlü bir ekonomiye sahip olacağını belirterek, bu plan içerisinde gayrimenkul ve inşaat sektörüne ilişkin çok önemli maddelerin yer aldığını aktardı.

Sektör rahatlayacak
İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık da sektörün rahatlayacağı görüşünde. Çulhalık, “Kentsel dönüşümün acilen tamamlanması açısından kamunun etkin rol oynamasının oldukça önemli olduğunu belirterek, “Planlama açısından kamunun aldığı rolün yanında finansman tarafı acilen çözülmesi gereken konuların başında gelmekte” değerlendirmesinde bulundu.

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın