16. Gayrimenkul Zirvesi Başladı

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından, “Türkiye Gayrimenkul Sektörünün DNA’sı Mercek Altında” sloganıyla düzenlenen 16. Gayrimenkul Zirvesi başladı.

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, zirvenin açılış konuşmasında, tüm şehirlerin gelişiminin önemine inandıklarını ve bu kapsamda önemli çalışmalar, programlar yaptıklarını ve önümüzdeki dönemde de yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Gayrimenkul sektöründe artık veriye ve bilgiye çok önem verildiğini anlatan Yetgin, “Yanlış yatırım yapmada bu çok önemli. Artık duygularla değil, hesaplı, kitaplı, objektif rapora dayalı çalışmalar gözardı edilemez. Eğitime çok önem veriyoruz. Daha güçlü sektör için GYODER Akademiyi kurduk. İşletme Yüksek Lisansını başlattık.” dedi.

“Teşviklerin bir kısmı tekrarlanmalı”

Yetgin, gayrimenkulün Türkiye’nin lokomotif sektörü olmaya devam ettiğini aktararak, “Geçen yıl yapılan teşvik, kampanya ve indirimler satışları artırdı. Bunların sonucunda satışlar ciddi şekilde arttı. Kampanyalarla ciddi seviyelerde satışlar yapıldı. Sektörün önemine binaen bu teşviklerin bir kısmının tekrarlanmasını talep ediyoruz.” diye konuştu.

Konut faiz oranlarının çok yüksek olduğunu vurgulayan Yetgin, şöyle devam etti:

“Bunların makul seviyeye inmesi gerekiyor. Gayrimenkul sektör olarak yüksek faizlerden direkt etkileniyoruz. Faizler konut satışlarında durgunluğa yol açıyor. Bu nedenle oranların makul seviyelere indirilmesi gerekiyor. Faizlerin gelir vergi matrahından indirilmesini de talep ediyoruz. Türkiye istikrarlı yönetimi, zenginlikleri, yapılan yeni projeler, turizm, fuarlarla çok cazip bir ülke. Özellikle İstanbul dünyanın her yerinden yatırımcı çekiyor. İstanbul Uluslararası Finans Merkezindeki işlerin beli takvimde bitirilmesi ve teşvik paketinin de biran önce yasalaşması önem arz ediyor.”

“Ürün ve finansman çeşitliliği sağlanmalı”

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, sektör için ürün ve finansman çeşitliliğinin çok önemli hale geldiğini dile getirdi.

Sektörün büyümesine katkı sağlamak için bunun çok verimli olduğunu belirten Yetgin, “Bu kapsamda gayrimenkul sertifikası gayrimenkul yatırım fonunun daha iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Sadece gayrimenkul satarak sektörü büyütemeyiz, alternatif finansman çeşitliliğinin artmasına önem vermeliyiz.” değerlendirmesini yaptı.

“Kentsel dönüşümü halletmeliyiz”

Yetgin, kentsel dönüşüme de değinerek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu sorunu halletmeliyiz. Kentsel dönüşümü her yönüyle fırsata çevirmemiz gerekiyor. Günümüzde yaşam ve ihtiyaçlar çeşitleniyor. İnsanların yaşam konforlarını artıracak akıllı uygulamalar sektörün gündeminde önemli bir yer tutacak. Yerel yönetimler, uzmanlar, mimarlar tüm temsilciler bu konuda bir araya gelmeliyiz. Kentsel dönüşümde bir komisyon kurduk. Bu konuda çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Dünyada akıllı şehir uygulamaları her geçen gün önemini artırıyor. Bugün dünya genelinde 178 şehirde toplam 250 akıllı kent projesi uygulanıyor. Bu projeler ekonomik bir değer oluşturuyor. Avrupa’da bu konuda lider durumda.

Açılış konuşmalarının ardından yapılan “Geleceğin Marka Şehirleri” başlıklı oturuma Monocle, Kurucu, Yönetim Kurulu Başkanı Tyler Brule katıldı.

Gayrimenkulün Genetik Hafızası başlıklı oturumda ise “Türkiye’nin Gayrimenkul Hafızası Nasıl Çalışıyor? Gayrimenkulün Geçmişi ile Geleceğin Haritasını Çıkarmak Mümkün mü? Yarının DNA’sı İçin Dün ve Bugün Bize Ne Anlatıyor? Sektörün Genetiği Hangi Yönde Değişecek? 4.0’a Geçiş Mümkün mü? Gayrimenkul için Kusursuz Gen, Düş mü Gerçek mi? konuları ele alındı.

Bu oturuma konuşmacı olarak GYODER başkan yardımcıları Ersun Bayraktaroğlu, Neşecan Çekici ve Gürsel Öngören katıldı.

“Gayrimenkul Sektörüyle DNA’nız uyuştu mu?” başlıklı oturumda ise Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili, The Land of Legends Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince ve Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin konuşmacı olarak yer aldı.

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın