Kentsel Dönüşümde Sigorta Ve Teminat Şartı Olacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun teklifine göre bundan sonra her müteahhit istediği işi yapamayacak. Firmalar yeterliliği kontrol edilerek sınıflandırılacak.

Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre, inşaat sektöründe yeni dönem başladı. Buna göre, Kentsel dönüşüm ruhsatlarında ise ‘bina tamamlama sigortası ya da teminat’ şartı getirilecek.

Hem mali hem de iş tecrübesi olarak yeterli seviyede olmayan firmalar ‘yüksek kârlılık’ beklentisiyle inşaat yapmaya başlayınca, arz-talep dengesinde sorunlar yaşanıyor ve yarım kalan projeler konutzedeler yaratıyor. Yeni dönemle birlikte, her firma sınıfının izin verdiği büyüklükte işe girecek. 

Müteahhitler 9 sınıfa ayrılacak

Meclise gönderilen kanun teklifinde, 3194 sayılı imar kanununda değişiklik yapılması, özel sektörde yapım işleri üstlenecek müteahhitlerin belirli ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliliğe sahip olması koşulu yer aldı. Kanun teklifinde “Yetki sahibi müteahhitler, yeterlilikleri dikkate alınarak, 9 sınıfta gruplandırılacak, üstlenebilecekleri işler de yeterliliklerle uyumlu olarak tanımlanacak” ifadeleri kullanıldı. 

Vatandaşlar Mağdur olmayacak

Kanun teklifinde kentsel dönüşüm yasasında da günümüz ihtiyaçlarına göre revize ihtiyacına dikkat çekildi. Pilot bölge seçilen Fikirtepe başta olmak üzere ülke genelinde çok sayıda kentsel dönüşüm alanında sorunlar meydana geliyor.  Firmaların bir kısmı mali sorun yaşayıp çalışmalarını durdurunca hem evi yıkılıp yeni evini bekleyen hem de yapılacak projeden yeni ev alan vatandaş mağdur olmuştu. 

Teminat ve sigorta şartı

Kentsel dönüşümde meydana gelen bu sorun yeni yasayla çözülecek. Buna göre, riskli alanlarda ya da rezerv yapı alanlarında yapılacak çalışmalarda yapımı üstlenecek müteahhitlerin sahip olması gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali yeterliliği bakanlık tarafından belirlenecek şartlara bağlanacak. Kentsel dönüşüm kapsamında iş yapacak firmalardan ruhsat verilmeden önce bina tamamlama sigortası yaptırması ya da bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması istenecek.

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın