Konut alanlar 2019’da ne kadar tapu harcı ödeyecek?

Gayrimenkul alım satım işlemleri sırasında satın alacak ve satacak kişiden tapu hizmet bedeli tahsil ediliyor. Peki, konut alanlar 2019’da ne kadar tapu harcı ödeyecek?

Gayrimenkul alım satımı esnasında tapuda yapılan devir işlemi için tapu harcı ödenmesi gerekiyor. Tapu harçlarını alıcı ve satıcılar ayrı ayrı ödüyor. Bu bedel ödenmeden tapu devir işlemi yapılamıyor.

Tapu harcı, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak tahsil ediliyor. Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak kaydı ile beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden ödeniyor.  “Emlâk vergisi değeri” ifadesi; 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen vergi değeri oluyor. 

Tapu harcı oranları her sene Harçlar Kanunu Genel Tebliği kapsamında belirlenerek yeniden açıklanıyor. 2019’da uygulanacak tapu harcı oranları Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Peki, konut alanlar 2019’da ne kadar tapu harcı ödeyecek? 

Yeni yıla girerken konut ve işyerleri için geçtiğimiz sene uygulanan tapu harcı indirimi 3 ay daha uzatıldı. Mart ayı sonuna kadar konut alanlar binde 20 değil, binde 15 oranında harç ödeyerek tapularını alabilecekler.  

Tapu harcı hesaplama örneği…

300 bin TL değerinde olan bir evin alınması durumunda Mart ayı sonuna kadar ve 1 Nisan itibariyle ödenmesi gereken harçlar şu şekilde olacak;

Evin değeri: 300 bin TL
Tapu harcı oranı: Binde 15 (Mart sonuna kadar)
Tapu harcı bedeli: 4 bin 500 TL
Toplam ödenecek harç: 9 bin TL

Evin değeri: 300 bin TL
Tapu harcı oranı: Binde 20 (1 Nisan itibariyle)
Tapu harcı bedeli: 6 bin TL
Toplam ödenecek harç: 12 bin TL

Elde edilen kar: 300 bin TL değerindeki bir ev için alıcı 2 bin 500 TL, satıcı 2 bin 500 TL olmak üzere 5 bin TL.

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın