KONUT HESABI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER!

Vatandaşların ev sahibi olabilmesi için devlet tarafından sağlanan katkılarla düşük faizli kredi uygulaması yapılıyor. Peki, konut hesabı nasıl açılır? Konut hesabı devlet katkısından kimler faydalanabilir?

En az 3 yıl birikim yapıp ilk evlerini alacak çiftlere yüzde 25’e kadar devlet katkısı veriliyor.  Konut Hesabı ve Devlet Katkısı uygulamasında en az 3 yıl kalma şartı bulunuyor.

Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre Devlet, konut sahibi olmak isteyen vatandaşlara konut hesabı ile katkı payı yardımı yapıyor. Peki konut hesabı için başvuru şartları nelerdir? Devlet katkısı ne kadar oluyor? 

Konut hesabı şartları;
1-) Türk vatandaşı olmak
2-) Kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması
3-) Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca 6. maddede yer alan hususlara uygun olarak konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması,
4-) Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7.4.2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal edinmemiş olması,
5-) Konut edinim tarihini müteakip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulunduğu bankaya başvurması, gerekiyor. Bu şartları taşıyan herkes Devlet katkısı almaya hak kazanıyor.

Konut hesabına ne kadar ödeme yapılır?
Konut Hesabı için alt limit 250 TL, üst limit 2500 TL.  Katılımcı Konut hesabının açılış tarihinde, bir defaya mahsus olmak üzere, hesabına üst sınırı aşan bir tutar yatırabiliyor. Bu tutar 30 bin Türk Lirasını geçemiyor. Bu rakam her yıl Maliye Bakanlığının belirlediği Yeniden Değerleme Oranı kadar artırılıyor. 

Katkı payı ne zaman alınır?
Katılımcı:
 Konut satın aldığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde bankaya müracaat ediyor. 

Banka: Ay içerisinde yapılan devlet katkısı ödeme başvurularını takip eden ayın ilk 10 işgünü içerisinde Bakanlığa iletiyor.             

Bakanlık: Bankalar tarafından gönderilen belgelerin tarafına ulaşmasını takip eden 10 işgünü içerisinde, ilgili bilgi ve belgeleri kontrol ediyor ve Devlet katkısı ödemesinin hesabın bulunduğu bankaya aktarılmasını sağlıyor. 

Banka: Aynı gün hesap sahiplerine ödemesini yapıyor. 

Ne kadar katkı payı verilecek?
Devlet katkısı ödemesi konut satın alma tarihindeki birikim tutarının yüzde 20’sini ve azami 15.000 Türk Lirasını geçemiyor. 

Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15 olarak belirtiliyor. Ancak, ödenecek tutar 13.000 Türk Lirasını geçemiyor. 

Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 ila 59 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 18. Ancak, ödenecek tutar 14.000 Türk Lirasını geçemiyor.

Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20’sidir. Ancak, ödenecek tutar 15.000 Türk Lirasını geçemiyor.

Belirtilen tutarlar her yıl yeniden değerleme oranında artırılıyor. 

 

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın