4 Banka Konut Kredisi Faiz Oranlarını Düşürdü!!!

Konut kredi faiz oranları Kasım ayında ilk kez yenilendi. 4 banka konut kredi faiz oranını indirdi. Düşüş eğilimine giren faiz oranları vatandaşa umut oldu. İşte konut kredi faizlerinde son durum…

Konut kredi faiz oranları bu sabah güncellendi. Faiz oranlarında geçtiğimiz haftalarda başlayan düşüş eğilimi devam ediyor. 4 banka konut kredi faiz oranını indirdi. Faiz artıran banka ise sayısı ise sıfır.

Konut kredi faiz oranları Ocak ayında en yüksek %1,50 idi. Temmuz ayında ilk kez yüzde 2’nin üzerine çıkan faizler Ağustos ayında %3’ü geçmişti. Eylül ayında inşaat firmaların başlattığı “% 0,98 faiz” kampanyası konut alıcısının imdadına koştu. Yüzde 3’ün üzerinde seyreden faiz oranları şimdi % 2 seviyelerinde. 

Tapu harcı ve KDV indirimi süresinin uzatılması ile sektör nefes alacak. Ancak hem sektör temsilcileri hem de vatandaşlar konut kredi faizlerinde indirim bekliyor. 

Konut kredi faiz oranını düşüren bankalar

1- Akbank 5 ve 10 yıllık konut kredi faiz oranını %2,75’den yüzde 2,59’a indirdi.

2- ONB Finansbank da faiz oranını %2,70’den yüzde 2,59’a çekti.

3- HSBC konut kredi faiz oranını %3,15’den yüzde 2,99’a indirdi. 

4- ING Bank 5 yıllık konut kredi faiz oranını %2,32’den %2,11’e, 10 yıllık faizini ise % 2,26’dan %2,09’a çekti. 

Hüseyin Aydın: Faiz oranlarında aşağı yönlü bir seyir var

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın CEO Club Bankacılar Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada faiz oranlarında aşağı yönlü bir seyir olduğunu söyledi. Aydın şu ifadeleri kullandı; “Piyasalar, uygulamalara pozitif tepkiler veriyor. Para piyasalarında oynaklık azaldı, TL’nin değer kaybı durdu, en kötüyü dikkate alırsak değerlenme var. Enflasyonist bekleyişlerde bir düzelme var, faiz oranlarında aşağı yönlü bir seyir var. Türkiye’nin risk göstergesi düşüyor, düştü. Bankaların yurt dışı borçların çevrilmesindeki gayretleri önemli ölçüde başarılı oldu. Krediler ile mevduat arasındaki fark azalmaya başladı. Merkez Bankası rezervlerindeki düşüş önemli ölçüde yavaşladı. Uluslararası ilişkilerde de olumlu gelişmeler var. ABD ile daha yapıcı bir iletişim görüyoruz. AB ile ilişkiler yeniden rasyonel bir yörüngeye oturdu. Özetle, bu gelişmeler piyasaların ateşini düşürüyor.”

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın