İmar barışı uzatıldı mı? İşte son durum!

8 Haziran’da başlayan imar barışı başvurularında son başvuru gününü uzatılacağı gündemde. Peki, imar barışı uzatıldı mı? İşte son durum…

İmar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alındığı imar barışı uygulamasında başvurular 8 Haziran 2018 tarihinde alınmaya başlandı. 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış mevzuata aykırı yapılar için imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alınabiliyor.

Yapı adına alınan bu belge birçok fayda sağlıyor. Yapı malikleri varsa yıkım ve para cezalarından kurtulabildiği gibi, yapılarına istedikleri abonelikleri de iskan olmadan bağlatabiliyor. Ayrıca, bu belge alındıktan sonra tüm kat maliklerinin onay vermesi ve yeniden proje çizilmesi halinde kat mülkiyeti tesis ettirilmesi de mümkün oluyor.

Tüm bu olanakları sağlayan imar barışına ilgi her geçen gün daha da büyüyor. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı açıklamaya göre, yaklaşık 8 milyon 150 bin vatandaş imar barışına müracaatta bulundu. Başvuru talebinin 13-14 milyon olmasını beklediklerini belirten Bakan Kurum, başvuru süresinin uzatılması için gelen taleplere de kayıtsız kalınamayacağını açıkladı.

İmar barışı uzatıldı mı? İşte son durum…

Bakan Kurum’un açıklamasına göre imar barışı uzatılıyor. 31 Ekim 2018 tarihinde sona ermesi beklenen imar barışında başvurular 31 Aralık 2018 tarihine kadar alınmaya devam edilecek.

Buna göre, imar barışına henüz başvuruda bulunmayan kaçak yapı sahipleri 2 ay içerisinde başvurularını gerçekleştirebilecek. İmar barışı başvuru bedelinin de yine bu sürede ödenmesi gerekecek.

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın