Arsa ve Arazi Yatırımı Yapmanın İncelikleri

Türkiye’de son yıllarda arsa ve arazi yatırımcılarını sayısında ciddi artış var. Her yıl çoğalan arsa ve arazi yatırımcıları “Bir avuç toprağım olsun” mantığı ile hareket ediyor.

Arsa ve arazi yatırımı tercih edenlerin hepsi kazanabilir mi? Kazançlı çıkar mı?

Arsa ve arazi yatırımı yapmak istiyorsanız konu ile ilgili bazı incelikleri bilmenizde fayda vardır:

1) Ev veya işyeri yatırımı belirli bir matematik etrafında döner. Yani ne kadara alacağınızı ne kadara kiraya vereceğinizi az çok tahmin edebilirsiniz. Yanılsanız bile zamanla bu yanılma telafi edilebilir.
Arsa ve arazi yatırımında ise matematik yoktur. Matematik olmayınca da doğru fiyattan alım yapılıp yapılmadığı anlaşılamaz.

2) Genel olarak emlak yatırımında çok ileriki bir tarihte gerçekleşecek olan ulaşım, sağlık ve eğitim yatırımları çok kısa vadede gerçekleştirilecekmiş gibi anlatılır. Satın alanların ve aracıların heyecanı, potansiyel müşterilerin olumlu sözler duyma isteği anlatılanların daha pozitif algılanmasına neden olur. Ama yatırımların gerçekleşme hızı o kadar da hızlı olmayacaktır. Yatırımlar gecikince de arsa ve arazi yatırımı umulan sonucu vermez. Prim süresi gecikir. Dükkân ve konut yatırımında bu gecikme nispeten telafi edilir.

Kimi zaman arsa ve arazi yatırımcılarının “5-10 yıl önce aldığım fiyattan satamıyorum” diye şikâyet etmesinin sebebi budur.

3) Arsa ve arazi statik bir yatırımdır. Kira getirmez, durduğu yerde durur. Getirisi yoktur ve getirisi olan arsa ve arazi yatırımı az olur. O da çoğu zaman düzenli olmaz.

6) Arsa ve arazi emlakçılığında dürüst satıcılara ulaşmaya çalışın. “Yılda birkaç iş yapsam” deyip portföyündeki arsa ve arazilere değerinin 3-5 katı fiyat isteyenlerle karşılaşabilirsiniz. Komisyona rıza gösteren dürüst satıcılar alırken kazanmanızı sağlar. Dürüst aracılara komisyonlarını verirseniz bunun devamında sizden komisyonlarını tam alacaklarını anlayacakları zaman iyi fırsatları ayağınıza getiriler.

7) Emlak yatırımında fırsatlar bitmez. Özellikle arsa ve arazi yatırımı heyecanla yapılmaz. Alım yapmadan önce çok iyi araştırma yapın. “Eğitimde ter dökmeyen savaşta kan döker” atasözünü unutmayın. Araştırma yapmak emlak yatırımın temelidir. İyi araştırma yapmayan zarar etmese de düşük kazanç sağlar.

8) Hisseli yerlerden her zaman uzak durun. Tek tapulu yerleri tercih edin.

10) Gelecek 5, 10 veya 20 yılda en fazla prim yapacak yerler toplam nüfusu en fazla artacak yerlerdir. Geçmişteki nüfus hareketleri gelecekteki nüfus hareketleri hakkında bilgi verir.

11) Toplam nüfusu hızlı artacak yerlerin en hızlı gelişecek akslarına yönelin. Hızlı gelişen aks daha fazla prim vaat eder.

12) SİT alanları ve su havzalarından uzak durun.

14) Kısa vadede arsa ve arazi yatırımından yüksek kazanç sağlamayı düşünüyorsanız alırken çok iyi kazanmanız gerekir. Alırken kazanamıyorsanız kısa vadede kazançlı çıkmanız zor.

18) Tarımsal açıdan değerli arazilerin imara açılma ihtimali yıldan yıla azalıyor. Yüksek verimli arazilerden uzak durun. Özellikle yüksek verimliliğe sahip arazilerde yatırımlar hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir.

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın