Emlak vergisi istisnasında süre uzatıldı!

Emlak vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu tarafından alınması gereken vergi, harç ve katılım paylarına ilişkin istisna süresinin devam etmesini içeren Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü. Buna göre vergi istisnası 31 Aralık 2022’ye kadar devam edecek.

Emlak vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu tarafından alınması gereken vergi, harç ve katılım paylarına ilişkin istisna süresinin devam etmesini içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi mecliste görüşüldü.

Hürriyet’te yer alan habere göre, 14 ilde büyükşehir belediyesi ve 27 ilçe kurulmasına dair kanun kapsamında, tüzel kişiliği kaldırılan köylerde, emlak vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım paylarına ilişkin istisna süresi  31 Aralık 2022’ye kadar devam edecek. 

Muaf olan kişiler ödemelerini geri alabilir mi?

Bilmeden emlak vergisi ödeyen emekliler, ev hanımları, işsizler, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimler ödedikleri parayı geri alabiliyor. Vatandaşlar, belediyelere itiraz ederek, geriye dönük 5 yıllık emlak vergisini isteyebiliyor. Bunun için ‘Vergi usul kanunu Madde 120/2’yi dayanak göstererek ‘düzeltme dilekçesi’ verilmesi gerekiyor. 

Emlak vergisi muafiyetine nasıl başvurulur?

Emlak vergisi ödemesinden muaf olunan şartların tamamını karşılandığında, taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye başvurarak, durumun yetkililere bildirilmesi gerekiyor. 

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın