Boğaziçi öngörünüm imar barışı kapsamına resmen alındı!

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen; Boğaziçi öngörünümü imar barışı kapsamına alan yasa teklifi bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Boğaziçi öngörünüm resmen imar barışı kapsamına alınmış oldu…

İmar barışının kapsamı genişletildi. TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 7159 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni yasa ile Boğaziçi öngörünüm bölgesinde bulunan bazı mahalleler resmen imar barışına dahil edildi. Böylece bir önceki yasa değişikliğinde imar barışına dahil edilmeyen Beykoz, Üsküdar ve Sarıyer’deki bazı mahalleki yapı sahipleri imar barışından faydalanabilecek.

İmar barışı süresi uzayacak mı?

Son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 tarihi olarak duyurulan imar barışı başvuruları gelen yoğun talep üzerine 31 Aralık 2018 tarihine uzatılmıştı. Bu sürenin de sonuna gelindi. Sektör temsilcileri ve vatandaşlar başvuru süresinin yeniden uzatılmasını talep ediyor.

Boğaziçi öngörünümün de başvuruların sona ermesine 3 gün kala kapsama alınması, bu bölgede oturanları da harekete geçirdi. Ancak 3 günlük sürenin başvuru için az olduğunu belirten vatandaşlar da sürenin uzatılmasını istiyor.

Başvurular e-devletten

İmar barışı başvuruları e-devlet üzerinden başvuru formunun doldurulması ile yapılıyor. Başvurunun onaylanmasının ardından ödemenin de 31 Aralık 2018 tarihine kadar gerçekleşmesi gerekiyor. Ödeme de yapıldıktan sonra yapı kayıt belgesi alınabiliyor.

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın