Gayrimenkulde Cins Değişikliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Gayrimenkulle ilgili hem satın alım hem de var olan yatırımların muhafaza edilmesi ile alakalı olarak kesinlikle hukuki detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu detaylara uyum sağlayarak finansal işlemlerinizi çok daha sorunsuz bir biçimde tamamlayabilirsiniz. Vergi ayarlamalarının yapılmasından başlayarak cins değişikliğine kadar her bir detayın muhakkak kurallara uygun bir biçimde tamamlanması gerekmektedir.

Cins Değişikliği Nedir?

Gayrimenkul cins değişikliği denildiği zaman dikkate alınması gereken temel detaylar şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Taşınmaz malların cinsleri doğal sebepler ile değişim gösterebilmektedir. Bunun dışında kişilerin arzusu ile ya da finansal nedenler ile farklılaşabilmektedir. İşlemin sebebi ne olursa olsun gerekli kurallara uygun bir biçimde talep edilirse cins değişikliği hızlı ve güvenli bir biçimde tamamlanabilmektedir.
  • Örneğin bir arsa, önceden sadece tarım yapılmak üzere kullanılırken yapılan son değişiklikler ile beraber üzerine bir yapı inşa edilebilir. Bu gibi inşa faaliyetlerinin kesinlikle devlet kurumları ile paylaşılması gerekmektedir.
  • Bir malın cinsi tapu kayıt işlemleri sırasında yapılmaktadır. Öncelikle yapılan bu kaydın doğru yapılması, daha sonra da taşınmaz mal üzerinde yapılan değişikliklerin resmi kurumlara bildirilmesi gerekmektedir.

Bu konuda aklınıza takılan herhangi bir nokta olursa, konunun uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Özellikle emlak konuları ile uğraşan avukatların bu konuda size yardımcı olabileceğinden emin olabilirsiniz.

Olası değişiklik alternatiflerinden bazıları şu biçimdedir;

  • Yapısız gayrimenkulün yapılı hale getirilmesi
  • Diğer cins değişiklik türleri
  • Yapılı gayrimenkulün yapısız hale getirilmesi

Bu değişimler sayesinde siz de kısa bir süre içerisinde gayrimenkulünüzün kanunlara uygun biçimde işlem görmesini de sağlayabilirsiniz. Kadastro Müdürlükleri üzerinden kısa bir zaman dilimi içerisinde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır Yapılmadığı Zaman Ceza Var Mıdır?

Gayrimenkul cins değişikliği ile alakalı olarak Tapu Kadastro Müdürlükleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu şekilde işlem talebinizi gerekli olan memurlara bildirmelisiniz. Daha sonrasında gerekli evraklar da yanınızdaysa kısa sürede cins değişikliği işlemleri tamamlanabilmektedir. Bu konuda uzun günler boyunca çaba sarf etmeniz söz konusu olmayacak işlemler kısa bir süre içerisinde tamamlanacaktır.

Bu detayların dikkate alınarak değişiklik yapılmadığı zaman dilimlerinde cezanın söz konusu olduğu da belirtilmelidir. Ceza direkt olarak adresinize tebliğ edilecektir. Bu cezanın ödemesinin yapılmaması söz konusu olursa herhangi bir af dahilinde değerlendirilmediğinin de altı çizilmelidir. Cins değişikliğinin kanunlarda verilen zaman aralığında gerektiği biçimde uygulamaya alınması gerekmektedir.

Gayrimenkul cins değişikliği hissedarlara sahip olan bir alan üzerinde yapılacaksa birden fazla hissedarın ya da her birinin müdürlüklere gelme gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Bir malikin gelmesi ve bu konuda istek beyan etmesi cins değişikliğinin yapılması için yeterli olacaktır. Tabi ki bunun için gayrimenkulün üzerinize ve sisteme kayıtlı olduğunun kanıtlanması ve buna dair belgelerin de bulunması gerekmektedir.

Arsa cins değişikliği nasıl yapılır?

Arsalarda cins değişikliğinin yapılabilmesi için öncelikle dilekçe yazılması gereklidir. Dilekçede “…” bulunan bölümlere kendi gayrimenkulünüzün bilgilerini yerleştirdiğiniz ve ilinizdeki kuruma başvurduğunuz taktirde işleminiz gerçekleştirilecektir.

“İlimiz merkez …. Mahallesi, tapunun …. Pafta …. Ada …. … … Parsel üzerinde bulunan binamız için cins tashihi yaptıracağımızdan, cins tashihinde sakınca olmadığına dair Kadastro Müdürlüğüne hitaben yazılacak olan yazının tarafıma verilmesini saygılarımla arz ederim.

Tarih: T.C. NO: Adı ve Soyadı: Adres: Telefon: bilgilerini de dilekçenin alt kısmına eklediğiniz taktirde size en kısa sürede geri dönüş yapılacaktır. Dilekçenin yanı sıra, birkaç farklı evrak talep edilecektir. Gerekli olan belgeleri eksiksiz bir şekilde götürmeniz, dilekçenizi de yanınızda bulundurmanız ve yetkiliyle görüşmeniz yeterli olacaktır. Cins değişikliğiyle ilgili tüm işlemler, tüm kurumlar tarafından özel olarak kayıtlara geçirilerek, en hızlı şekilde arsanın yeni haliyle kullanımını sağlar.

Cins değişikliği için gereken belgeler

  • Gayrimenkul sahibinin veya hissedarlar için bir adet vesikalık fotoğraf
  • Cins değişikliği talep edilen gayrimenkulün tapu senedi
  • Gayrimenkulle ilgili işlemlerin yapısız durumdan yapılı duruma geçtiğini ve kayıt altına alındığını gösteren belediye veya valilik yazısı
  • Gayrimenkul maliki tarafından getirilen veya temsilcisinin getirdiği fotoğraf bulunan nüfus cüzdanı
0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın