Kira Yardımında 5 Yeni Düzenleme!

Meclis’te görüşmeleri süren Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile kira yardımının kapsamı genişletiliyor. Teklif kabul edilirse kira yardımı için ikamet zorunluluğu aranmayacak.

AKP milletvekillerinin hazırladığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. Meclis’te görüşmeleri devam eden Kanun Teklifi kabul görürse kira yardımı için ikamet zorunluluğu aranmayacak. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inşaat sektöründe yepyeni düzenlemeler getirecek. Bakanlık tarafından hazırlanan kanun teklifine göre dönüşümde kira yardımı kapsamı genişleyecek. 

Evi riskli olarak belirlenen ve riskli yapı kapsamında evleri yıkılan hak sahipleri Devletten bazı finansal destekler alabiliyor. İsteyenler, evini yeniden inşa etmek için kredi faiz desteğinden yararlanabiliyor, isteyenler ise belli bir süre boyunca kira yardımı alabiliyorlar. 

Kanun Teklifi ‘ne göre mülkiyetini belgeleyemeyen vatandaş da kira ve kredi desteğinden faydalanabilecek. Kentsel dönüşüm teklifinde 5 yeni düzenleme yapılabilecek. İşte yapılacak olan düzenlemeler;

1-) Belediyelerin İller Bankası’ndan kentsel dönüşüm için kullanacağı kredilere faiz desteği verilecek.
2-) Kentsel dönüşümde kira yardımı almak için ikamet zorunluluğu aranmayacak.
3-) Dönüşümde mevcut inşaat alanının 1,5 katından fazla olan yeni inşaat alanı için belediyeler harç alacak.
4-) Dönüşümde mülkiyetini belgeleyemeyen vatandaşlara kira yardımı ve kredi kullanım hakkı sağlanacak.
5-) Maliklerin üçte iki çoğunlukla aldıkları karara katılmayanların hisselerinin anlaşan diğer maliklerce satın alınmak istenmemesi halinde bu hisseler bakanlıkça satın alınacak.

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın