Paranızı Konuta Yatırın!

Bugünden itibaren gayrimenkul satışı ve kiralaması döviz üzerinden yapılmayacak. Uzmanlar; vatandaşları, parasını gayrimenkule yatırması gerektiği konusunda uyardı. 

Ekonomide hareketli günler yaşanıyor. Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Döviz kurlarındaki yükselişin ardından TL’nin değer kazanması için adımlar atılıyor. Bugünden itibaren gayrimenkul satışı ve kiralaması döviz üzerinden yapılmayacak. 

Merkez Bankası’nın faiz artırımını ve döviz kurlarındaki yükselişi değerlendiren Yeniçağ Gazetesi ekonomi yazarı Esfender Korkmaz, vatandaşlara ‘konut ve gayrimenkul yatırımı’ konusunda tavsiyelerde bulundu. 

FAİZ KARARI 3-4 AYI KURTARIR

Faizlerin egerek kur üzerindeki etkisi gerek ekonomik etkileri eğer reel faiz olursa söz konusu olur. Reel faiz, nominal faizlerin enflasyondan arındırılmış şeklidir. Bu sene sonunda enflasyonun yüzde 24-25’e çıkması bekleniyor. Yıl sonunda artan faizin etkisi sıfıra inecektir. Faiz artışı belki 3-4 ay kur artışını frenleyebilir ama 3-4 aya maalesef aynı süreç başlayabilir. 

TEMELDEKİ SORUN YAPISAL VE HUKUKİ

Faiz artışının temelinde kur artışı var. Kur artışının temelinde ise yapısal ve hukuki sorunlar var. Piyasanın ve iktisadi ajanların güven sorunu var. Bu nedenle eğer biz kur artışı sorununa ve bugünkü ekonomik istikrar sorununa temel çözümler bulacaksak yapısal önlemler almalıyız, istikrar önlemleri almalıyız. 

PARANIZI YATIRIM ARAÇLARINDA DEĞERLENDİRMEYİN

Vatandaşın parasını finansal yatırım araçlarına yatırmasını ben önermem. Çünkü çok hareketlidir, spekülatiftir, insanlar uğraşamazlar. En iyisi yine düşük olmasına rağmen konut ve gayrimenkul yatırımlarıdır, küçük tasarrufu olanlar için. Çünkü konut ve gayrimenkul yatırımları hem faiz açısından desteklenmektedir hem de birkaç sene sonra artacağı kesindir. 

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın