Tapu harcı ve KDV indirimi için son gün yarın!

Bakanlar Kurulu tarafından başlatılan tapu harcı ve KDV indirimi yarın sona eriyor. Kampanya kapsamında konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanıyor ve tapu harcı ise konut ve işyerleri için binde 20’den binde 15’e düşürüldü.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla bu yıl başlayan tapu harcı ve KDV indirimi için son gün yarın. İndirimden yararlanmak isteyen vatandaşların elini çabuk tutması gerekiyor. 

Ev ve işyeri almak isteyen milyonlarca kişiyi ilgilendiren indirim kararı 5 Mart 2018 günü açıklanmıştı. Karar kapsamında, KDV oranı düşürülürken, tapu harcı ise konut ve işyerleri için binde 20’den binde 15’e düşürüldü.

Tapu harçları düşürüldü

Konut ve iş yeri sahibi olmak isteyen vatandaşların beklediği karar kapsamında,  tapu harcı konut ve işyerleri için binde 20’den binde 15’e indirildi. Satış bedeli 300 bin TL olan bir daire için 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere ödediği 12 bin TL’lik harç, 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL’ye indi.

Yüzde 8 KDV uygulaması

Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında iş yerleri “bina ve/veya bağımsız bölüm şeklinde olanlar” olarak belirlendi. Karara göre, konut ve işyeri teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulaması yapılmaya başladı.

Yüzde 18 KDV oranının uygulandığı konutlar “net alanı 150 metrekare ve üzerinde olanlar” geliyor. Yarın sona eren bu karar ile 500 bin TL’lik bir konutun 90 bin TL olan KDV bedeli, 40 bin TL’ye düşürüldü. 

Yarın son gün

Tapu harcı ve KDV indirimi kampanyası için son gün 31 Ekim 2018 tarihi olarak açıklanmıştı. Bu tarihe kadar yapılan konut ve işyeri tapu devir işlemlerinde indirim geçerli sayılacak.

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın