Yeni Ekonomi Programı İle Bir Aylık Kira Cepte Kalacak!

3 yıllık Yeni Ekonomi Programı kapsamında emlak, gayrimenkul sektörüne yönelik üç önemli başlık bulunuyor. İşte detaylar;

3 yıllık Yeni Ekonomi Programı kapsamında emlak sektörünü ilgilendiren önemli konular yer alıyor.   Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre Yeni Ekonomi Programı ile taşınmaz değerleme sistemi kurularak gayrimenkul envanteri tamamlanacak, tapu harçları ve emlak vergileri gerçek değerleri üzerinden alınacak, kira artış oranına dair üst sınır, üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecek.

İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, bu yıl üretici fiyat endeksindeki yükseliş nedeniyle kira artışlarının yüzde 19’a yaklaştığını belirterek yapılacak düzenlemenin vatandaş lehine bir olduğunu ifade etti. 

Aşa, “Haziran ayında ÜFE yüzde 19’a yakın, TÜFE yüzde 12. İkisi arasında yüzde 6’dan fazla büyük bir fark var. Ağustos ayında mal sahipleri ve kiracılar arasında sıkıntı yaşandı. Yapılan bu düzenleme kiracıların lehine olacak” dedi. Aşa, kira artışının ÜFE ile hesaplanmasının yaklaşık bir aylık kiranın cepte kalması anlamına geldiğini söyledi. Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, taşınmaz değerleme sistemi konusunda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün çalışma yaptığını belirtirken,  Ankara  Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin ise, kira artışına yönelik düzenlemenin vatandaşı koruyan bir adım olduğunu söyledi.

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »
WhatsApp'dan Bize Yazın